Wda Wierzyca Wietcisa Radunia Słupia Bałtyk

OPIS RZEKI SŁUPII


Słupia (kaszb. Stôłpa, niem. Stolpe) – rzeka w środkowej części Pomorza, długość 138,6 km, powierzchnia zlewni 1620 km2.Rzeka wypływa z torfowisk położonych na wysokości około 200 m n.p.m. koło Sierakowskiej Huty, na Pojezierzu Kaszubskim, w górnym biegu przepływa przez teren moreny czołowej dochodzącej do 200 m n.p.m. (jezora Tuchlińskie, Trzebocińskie, Gowidlińskie i Węgorzyno), w środkowym piaszczysto-gliniaste utwory moreny dennej i gliny zwałowe w kompleksie dużych lasów i w dolnym, od Słupska w dolinach wysłanych gliną zwałową i torfami, przed ujściem do morza występują typowe piaski wydmowe. Uchodzi do Bałtyku w Ustce.

Słupia przepływa przez kilka jezior. Szerokość koryta: od 7 m w górnej części rzeki do 40 przy ujściu, średni przepływ przy ujściu 15,5 m3/s, średni spadek około 1,3 promila


JEDNODNIOWE TRASY KAJAKOWE


SL01

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

 

Opis: 

 

Rynna Sulęczyńska

200 m ( 6h)

trudna (****)

Typowo górski odcinek rzeki, bardzo szybki nurt, płytko, sporo kamieni i głazów


Warto zorganizować wycieczkę, aby popływać sobie tylko tym odcinkiem. Spłwamy trudny odcinek i wnosimy kajaki ok 200 m powyżej gdzie za mostkiem wodujemy je. Ponownie spływamy. Idealne miejsce na sprawdzenie sprzętu i umiejętności. Woda ma tu niewielką głębokość, natomiast bardzo bystry nurt w którym pełno różnej wielkości kamieni i głazów. Gdy kajak staje w poprzek zablokowany przez kamienie i dopychany szybkim nurtem stanowi nie lada wyzwanie dla kajakarza. Jeśli zmęczy nas pływanie zaraz obok jest miejsce do grilowania. W okolicy znajdują się Kamienne Kręgi w Węsiorach - miejsce warte zwiedzenia.

film ze spływuSL02

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

 

Opis: 

 

Rynna Sulęczyńska - Bylina

17 km ( 6h)

średnia(***)

Rzeka wąska i płytka, spora ilość jazów i uskoków na których woda gwałtownie przyspiesza, a do kajaka nie raz wlewa się woda.


Rozpoczynając spływ można sprawdzić się na górskim odcinku rynny sulęczyńskiej (SL01), następnie przenosimy kajaki ok 50 m i wdujemy za drewniamym mostkiem. Nurt płynie wartko i trzeba zwracać uwagę na kamienie. W początkowym odcinku trasy czeka nas kilka atrakcji. "Kłopotliwe" miejsca są oznaczone znakami. Za nimi można się spodziewać pozostałości po młynach, atrakcyjnych uskoków wodnych i kamieni. Po ok 1,5h wpływamy w teren zalesiony. Rzeka wije się, jest płytko - czasem kajak szoruje o kamieniste dno, a w nurcie pojawiają się zwalone drzewa. Po godzinie rzekę zaczynają otaczać łąki. Nurt zwalnia, a my dopływamy do mostu drogowego niedaleko Parchowa. Tu możemy zakończyć spływ ( z Sulęczyna płynie sie ok 3 h).

W końcowej części trasy woda zaczyna płynąć leniwie i wpływa do jeziora Żukówko. Po wypłynięciu z jeziora dopływamy do miejscowości Bylina gdzie kończymy spływ.