Wda Wierzyca Wietcisa Radunia Słupia Bałtyk

OPIS RZEKI WIERZYCY


Długość rzeki wynosi ok. 160 km, a powierzchnia dorzecza ok. 1600 km2.  Ma źródła na Pojezierzu Kaszubskim, na południowy wschód od Wieżycy. Płynie w kierunku południowo-wschodnim, miejscami przebieg meandrowaty. Stanowi atrakcyjny szlak kajakowy. Aby spłynąć całą rzeką potrzeba ok 8 dni. W jej biegu są liczne elektrownie wodne i zamki. Uchodzi do Wisły w okolicach miasta Gniew. Nazwa rzeki Wierzyca bywa mylona z nazwą szczytu o nazwie Wieżyca. Więcej ciekawych informacji na temat rzeki znajdziecie państwo tutaj. Rzeka należy do mało uczęszczanych, w sezonie spływa nią ok. 2 tys. kajakarzy.  Folder Informacyjny


Przygotowaliśmy także kilka OFERT TEMATYCZNYCH, gdzie rzeka jest jedynie sposobem na podróżowanie po Kociewiu.


 Pokaż Spływ Wierzycą na większej mapie


JEDNODNIOWE TRASY KAJAKOWE


WI01

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

Przenoski: 

Atrakcje: 


Wielki Klincz - j. Zagnanie Wielki Podleś

13 km (4 h)

Bardzo łatwa(*)

brak

Ładne widoki dorzecza, jeziora Wierzysko i Zagnanie, Niewykończony budynek z nietypową kopułą


OPIS TRASY: 153,0

Wielki Klincz

Na końcu miejscowości  Wielki Klincz, jadąc w kierunku Kościerzyny, za mostem pod którym przepływa Wierzyca, po lewej stronie przy skręcie w polną drogę znajduje się polana, gdzie można zatrzymać auto i wypakować sprzęt. Kajaki możemy zwodować jakieś 40 m od drogi, znosząc je po zarośniętej wysoką trawą skarpie.  Zejście nie jest zbyt dogodne. Do jeziora Wierzysko rzeka płynie wśród lasów, jest płytka ok 30 cm i wąska 1-4m, prędkość nurtu ok 2,5 – 3 km/h, brzegi porastają olchy, rzeka praktycznie bez przeszkód (tylko jedno drzewo w poprzek rzeki).

Rozpoczynamy spływ. Opuszczamy Wielki Klincz , po kilkuset metrach po prawej stronie znajduje się ładna polana z miejscem na wypoczynek lub biwak.

 152,8

Wiadukt

Mijamy nieczynny wiadukt kolejowy, pod którym znajduje się kamienne bystrze.


152,1

Most

Mijamy nieduży betonowy most z małym bystrzem. Kawałek dalej, w nurcie znajduje się zwalone drzewo. Pokonanie przeszkody jest uzależnione od stanu wody.


150,7

Polana

Po prawej stronie ładna polana z miejscem na wypoczynek lub biwak, zaraz za nią, z prawej strony wpływa do Wierzycy maleńki strumyk.


150,1

Wiadukt i most

Zbliżamy się do wiaduktu kolejowego. Pomalowany na niebiesko kontrastuje z zielenią. Zaraz za nim znajduje się most drogowy . Pod mostem kamienne bystrza i dosyć płytko. Po prawej widać zabudowania. To Kościerzyna.


149,1

j. Wierzysko

Rzeka zaczyna płynąć przez podmokłe torfowe łąki. Mocno meandrując, wpada do jeziora Wierzysko. Przy wpływie znajduje się spora płycizna. Wąskim jeziorem płyniemy w lewo kierując się na zachód. Trzymając się lewego brzegu po ok 900m dopływamy do widocznego ujścia rzeki.


148,2

Ujście

Ujście jest szerokie na ok 7 m, płytkie, o kamienistym dnie. Zaraz po prawej stronie ładna polana. Rzeka płynie leniwie 1 km/h szerokim na 7 m korytem, przez lasy. Na całej trasie sporo ładnych miejsc na wypoczynek. nad rzeką sporo domków wypoczynkowych.


147,7

Most

Mijamy most drogowy położony w lesie.


145,7

Most

Przed mostem po prawej ładna polana, mijamy most drogowy, zaraz za nim po lewej opuszczony budynek z nietypową kopułą. Można zrobić przerwę i zwiedzić dziwną niedokończoną budowlę.


145,0

Most

Mijamy kolejny most drogowy. Przed nim po prawej zabudowania gospodarstwa.


144,7

Wiadukt

Po kilkuset metrach ponownie mijamy linię kolejową. Po kilkudziesięciu minutach natrafiamy na ustawione w rzece nieczynne urządzenie do wytwarzania prądu. Od tego miejsca nurt staje się coraz szybszy a koryto rzeki węższe. Wypływamy na pola o pagórkowatym terenie. W oddali widać zabudowania gospodarcze


142,4

Most

Mijamy most drogowy w miejscowości Sarnowy.


141,5

j. Zagnanie

Po kilku minutach dopływamy do jeziora Zagnanie. Tu należy się zdecydować, czy płyniemy dalej, czy też chcemy zanocować nad jeziorem na polu biwakowym w Podlesiu Wielkim. Jeśli decydujemy się na nocleg należy trzymać (1km)się lewej strony jeziora i wpłynąć w zatokę na końcu której znajduje się jedno z nielicznych pól biwakowych na Wierzycy.

Jeśli decydujemy się na dalszą podróż płyniemy wzdłuż prawego brzegu kierując się na widoczne w oddali żółte budynki z czerwonym dachem. Gdy dopływamy do sporego trzcinowiska wypływu rzeki należy szukać gdzieś w środkowej części.


140,5

Wielki Podleś

Pole biwakowe znajdujące się na skraju miejscowości.
WI02

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

Przenoski: 

Atrakcje: 

 

 

j. Zagnanie Wielki Podleś - Bartoszylas

19 km (6 h)

Bardzo łatwa(*), w niektórych odcinakch łatwa(**) (krzaki, zwalone drzewa w nurcie),

4 przenoski na budowlach hydrotechnicznych (Stawiska, Nowa Kiszewa, Stary Bukowiec, Ruda)

Odcinki rzeki o pięknym naturalnym charakterze, szybkim nurcie, stare młyny wodne i elektrownie.
OPIS TRASY: 141,5

Wielki Podleś

Wypływając, kierujemy sie na południe na widoczne w oddali żółte budynki z czerwonym dachem. Musimy przepłynąć całe jezioro, aż do przeciwległego brzegu.

140,6

Ujście

Gdy dopływamy do sporego trzcinowiska ujścia rzeki należy szukać gdzieś w środkowej części. Jest ukryte wśród trzcin i latem może być słabo widoczny. Po wpłynięciu płyniemy szeroką spokojną rzeką i po jakiś 100m dopływamy do mostu drogowego(trasa 214).

140,1

Most

Przepływamy pod mostem i wpływamy do miejscowości Stawiska. Zabudowania po obydwu stronach rzeki. Mijamy kolejny most i dopływamy po chwili do jazu na rzece.

139,9

Jaz Stawiska

Wysiadamy po prawej stronie i przenosząc kajaki ok 20 m wodujemy je. Latem można zaryzykować skok z 50 cm wodospadu na zastawkach.  Przepłynięcie miejscowości wyraźnie pokazuje nam jak niska jest świadomość mieszkańców, zaśmiecone brzegi i zaniedbane budynki, to nieciekawy obraz Polskiej rzeczywistości.

Aż do Nowej Kiszewy rzeka płynie leniwie niezbyt szerokim korytem. Brzegi porasta Olcha, wokoło lasy bukowe.  W nurcie zaczynają się pojawiać przewrócone młode drzewa oraz  gęste krzaki. Mijamy kilka gospodarstw Małych Stawisk.


137,9

Most

Mały most drogowy z ładnym miejscem na wypoczynek przy drodze na Małe Stawiska. Niedaleko biegnie droga 214. Wpływamy w teren zalesiony, co skutkuje drzewami w nurcie i koniecznością manewrowania w celu omijania zwisających gałęzi.


137,2

Most

Po kilku minutach dopływamy do kolejnego mostu, przez który biegnie polna droga do gospodarstwa.


136,5

Most

Płynąc wśród pagórkowatego terenu dopływamy do kolejnego małego mostka. Trzeba się schować w kajaku żeby pod nim przepłynąć.


135,1

Nowa Kiszewa

Przed samą miejscowością wpływamy na rozlewisko. Gdy rzeka daje nam możliwość płynięcia w prawo lub lewo wybieramy prawą stronę. Dopływamy do Elektrowni. Wysiadamy po lewej stronie i przenosimy kajaki przez drogę. Wodujemy je zaraz za elektrownią. Przy drodze znajduje się sklep spożywczy w którym można uzupełnić zapasy.

Od tego momentu rzeka nabiera werwy. Płynie wartko do 4km/h dosyć wąskim korytem 4-6m wśród sosnowych lasów. W nurcie sporo przeszkód w postaci zwalonych drzew.


134,6

Most

Mijamy niski most drogowy.


132,0

Most

Rzeka wypływa z lasu i zaczyna meandrować wśród pól i łąk. Mijamy polną drogę biegnącą mostem drogowym. Po prawej zabudowania dużego gospodarstwa. Zbliżamy się do wsi Nowy Bukowiec.

Rzeka niezbyt szeroka ok 4 m płynie szybko meandrując przez pola i łąki. Brzegi porasta olcha. Widać obecność bobrów,  świadczą o tym zwalone i ogryzione z kory drzewa.  Po obu stronach rzeki sporo gospodarstw rolnych. W nurcie spotkamy sporadycznie zwalone drzewa.


131,0

Most - Nowy Bukowiec

Przepływamy pod kolejnym mostem. Rzeka nie zmienia klimatu, co jakiś czas wpływają do niej malutkie strumyki.


128,5

Stary Bukowiec- nocleg

Dopływając do wsi pierwszym budynkiem jaki zobaczymy to kościół stojący nad rzeką na wzgórzu.  Po ok 500 m dopływamy do rozlewiska. Wpłyniecie na nie uniemożliwia zrzucone przez bobry spore drzewo. Trzeba przenieść kajak. Po chwili dopływamy do tamy przy elektrowni wodnej. Wysiadamy po prawej stronie. Kajaki przenosimy mostem na wyspę pomiędzy jazami i wodujemy z prawej strony. Kilkadziesiąt metrów za przenoską po prawej przystań i pole biwakowe (WC, wiata, możliwość noclegu pod dachem, miejsce na ognisko).

Od tego momentu rzeka znacznie się poszerza. Ma teraz 6-7m szerokości i ok 30-50 cm głębokości. Płynie wartko 3-4 km /h wijąc się między polami i łąkami. Po ok 1km rzeka wpływa w stary las. W nurcie zaczynają się pojawiać powalone drzewa i wystające korzenie zmuszając  nas do ciągłych manewrów. Przez najbliższe 2,5 km płynąc lasem rzeka będzie nas urzekać swoim pięknem i dzikim naturalnym charakterem. Po drodze napotkamy zrobiony z bali most, który w zależności od poziomu wody zmusza nas do przeniesienia kajaków. Gdy rzeka zwolni, a wokół pojawią się trzcinowiska oznacza to, że zbliżamy się do Rudy, gdzieś wśród trzcin z prawej strony znajduje się ujście dopływu z jez. Przywłoczno - do jeziora około 700 m pod prąd strugą.

125,2

Ruda

Ruda – gospodarstwo rybne na terenie dawnego młyna wodnego. Zaniedbane budynki, brak porządnego zejścia do wody. Należy przybić z prawej strony i wyciągnąć kajaki na brzeg. Nad zarośniętym rozlewiskiem możemy zrobić przerwę w pływaniu. Aby płynąć dalej należy kajaki przenieść ok 30 m. Wodowanie w ruinach młyna wymaga ostrożności. Zaraz za młynem sporo gałęzi utrudniających pływanie. Rzeka na odcinku do Bartoszegolasu jest węższa i płynie wśród pół i łąk wśród których widać domki letniskowe, i zabudowania miejscowości Bartoszylas.


123,8

Nocleg Agro

Po prawej stronie przy mostku można wysiąść i przenocować w Agroturystyce Bartoszówka (www.bartoszowka.pl) Istnieje możliwość rozbicia namiotów. (Wiata, miejsce na ognisko, sanitariaty, WC, pokoje do wynajęcia).

123,7

Bartoszylas - most

Zaraz za mostem po prawej znajduje się gminne boisko sportowe z wiatą i ładnym miejscem na biwak. Po uzgodnieniu z panią sołtys można się tu rozbić.

 
WI03

Trasa: 

Odległość: 

Trudność: 

Przenoski: 

Atrakcje: 

 

Bartoszylas - Maliki Dolne

16 km (4 - 5 h)

Bardzo łatwa(*), w niektórych odcinakch łatwa(**) (krzaki, zwalone drzewa w nurcie),

jedna przenoska w Zamku Kiszewskim 120m.

Odcinki rzeki o pięknym naturalnym charakterze, szybkim nurcie, Ruiny Zamku Krzyżackiego,


OPIS TRASY: 123,7

Bartoszylas - most

Wodując kajaki zaraz przy moście opływamy dużym łukiem teren boiska. Zaraz za miejscowością znajduje się w nurcie kilka małych przyciętych drzew. Można przepłynąc bez wysiadania z kajaka. Brzeg porasta olcha której gałęzie często nisko zwisają nad nurtem oraz trzcina. Aż do Starej Kiszewy rzeka płynie niezbyt szerokim korytem wśród łąk i pól. W oddali widać zarysy lasów. Po lewej stoją zabudowania leżące przy drodze Bartoszylas - Stara Kiszewa. Odcinek bardzo łatwy.

Po jakiś 400 m po lewej wpływa struga o długości ok 300m łącząca Wierzycę z jeziorem Krąg. Po kolejnych 300 m po prawej ładna łąka na przerwę. Zaraz za łąką czeka nas mały slalom między drzewami.

122,1

Drewniana Kładka

Dopływamy do kładki pod którą da się przepłynąć. Rzeka płynie spokojnie nurtem o szerokości ok 7 m i głębokości do 50 cm.


121,6

Drewniana Kładka

Tym razem dopływamy do kładki, pod  którą można przepłynąć jedynie przy niskim stanie wody. W innym wypadku trzeba przenosić kajak. Na szczęście z jednej i drugiej strony znajduje się wygodny brzeg porośnięty trawą.


121,1

Drewniany Most

Po 500m dopływamy do kolejnej kładki. Tym razem położona wysoko nie stanowi żadnej przeszkody. Po prawej ładna łączka na wypoczynek. Zaraz za kładką znajduje się most drewniany, którym biegnie lokalna polna droga. Płyniemy dalej wśród łąk po nieosłoniętym terenie. Gdzieniegdzie przy brzegu rosną olchy. Po drodze mijamy stary nasyp będący pozostałością po niezrealizowanej linii kolejowej. W oddali widać wieżę kościoła w Starej Kiszewie.


119,0

Hotel Wrota Kaszub ***

Po prawej, tuż przed Stara Kiszewą nad brzegiem rzeki stoi trzygwiazdkowy hotel Wrota Kaszub. Przy pomoście można przycumować kajaki. Ewentualnie wynieść je na łąkę na której pasą się konie. Jest możliwość noclegu w pokojach (ok. 80 zł/os) lub po uzgodnieniu z właścicielem rozstawienia namiotów. Na terenie hotelu znajduje się mini zoo z osiołkiem, kozami, strusiem, plac zabaw dla dzieci, wiaty i inne udogodnienia. Brak takich kajakarskich wygód jak ogólnodostępne sanitariaty i WC. Korzystanie z takich dobrodziejst należy uzgadniać z obsługą.


118,6

Stara Kiszewa - most

Wpływamy do miejscowości. Widać zadbane budynki i ogólny brak tendencji zaśmiecania rzeki. Mijamy kilka zabudowań i domów leżących w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki, nastęnie most drogowy i po prawej neogotycki kościół z XIX wieku. W miejscowych sklepach ( jest nawet biedronka) można uzupełnić zapasy. Ze względu na brak przystani kajakowej, zatrzymać się najwygodniej przed mostem drogowym po lewej stronie. Wyjście utrudnia wysoka trawa. Płynąc dalej mijamy wysoką kładkę, kilka domostw z małymi pomostkami, opływamy łukiem przykościelny teren i wpływamy w zalesiony teren, ale praktycznie bez przeszkód w nurcie. Teren robi się pagórkowaty. Po kilkuset metrach rzeka nagle nabiera tempa, tworzą się bystrza, ostre zakręty i szybki nurt mobilizują nas do sterownia. Po drodze tylko jedno zwalone drzewo, ale przycięte tak, że przy odrobinie wprawy możńa je ominąć. Przełom ma ok 400m. Ponownie wypływamy na otwartą przestrzeń, rzeka zwalnia i dopływamy do rozlewiska w Zamku Kiszewskim.


116,7

Zamek Kiszewski

Ciekawa miejscowość. Dopływamy do urządzeń hydrotechnicznych ( jaz, mała elektrownia) i najlepiej wysiadamy po prawej stronie, gdzie w jednym miejscu wycięto trawę. Jak w wiekszości wypadków brak jakiegokolwiek zaplecza kajakowego i brzeg nie jest przystosowany do wyciągania kajaków. Trudy zrekompensuje nam możliwość zwiedznia ruin zamku krzyżackiego należącego do prywatnej osoby. Przy bramie dzwonek. Za drobną opłatą (5 zł - równowartość jednej cegły) właściciel oprowadzi i opowie historię tego zamku położonego w dołku. Warto poświęcić chwilę na zwiedzanie.

Aby płynąć dalej, przenosimy kajaki ok 120 m lewą stroną mijając żółty domek nr 6. Najlepiej zanim rozpoczniecie przenoskę warto zrobić rekonesans i sprawdzić gdzie można je zwodować. Po prawej stare popadające w ruinę elementy budowli hydrotechnicznej. Miejsce wodowania kajaków jest całkiem wygodne. Na łączce rónież możliwość rozbicia namiotów. Po zwodowaniu płyniemy dalej i po ok 400 m rzeka po raz kolejny przyspiesza, płynie wartko ostro meandrując, brzegi wysokie, liczne bystrza. Po 400 m uspokaja się. Po chwili czeka nas jednak kolejna niespodzianka - ostre szybkie kamienne bystrze. Od tego momentu rzeka wpływa na rozległe tereny łąk. Płynie leniwie prostym korytem. Przy brzegu od czasu do czasu rośnie olcha

 

114,6

Mała Wierzyca Dwa Kasztany

Z lewej wpada do Wierzycy rzeczka Kaczanka (Mała Wierzyca). Od jeziora Gatno do ujścia stanowi 23 km szlak kajakowy będący alternatywą dla Wierzycy. Przy ujściu Małej Wierzycy znajduje się tablica informacyjna gospodarstwa agroturystycznego Dwa Kasztany. Aby się do niego dostać należy wpłynąć w Kaczankę ok 400 m (30 min). Naprawdę warto chociażby, jeśli nie na nocleg to na pyszny obiad. Jeśli ktoś nie chce wiosłować może zostawić kajki na łące i przespacerować się 250 m do widocznych zabudowań. Warto zastanowić się nad noclegiem w tym miejscu. Ceny od 30 zł /os, wspaniałe warunki, przesympatyczni weseli właściciele, smaczne domowe jedzenie zachęca do zrobienia właśnie tu przerwy. Dwa Kasztany / www.dwakasztany.pl /są godne polecenia.

 


113,3

Bożepole Szlacheckie - most

Płynąc dalej rzeka leniwie wśród łąk i niewielkiej ilości porastających brzeg drzew dopływa do mostu drogowego Zblewo - Kościerzyna 224 w Bożympolu Szlacheckim. Pod mostem małe bystrze. przed mostem po prawej stronie możliwość wodowania kajaków w jak zwykle niezbyt łatwych warunkach. Za mostem rzeka wpływa w tereny zalesione, które zmieniają jej charakter. Czeka nas bardzo ładny malowniczy odcinek. Drzewa przy brzegu są przycięte i nie przeszkadzają w pływaniu. Początkowo gdy brzeg porastają wąskie nadrzeczne łąki, w nurcie brak przeszkód. Można tu spotkać miejscowych wędkarzy. Gdy rzeka wpływa bezpośrednio w las nabiera dzikiego charakteru. Co chwila w nurcie pojawiają się kamienie lub drzewa. Aby pokonać przeszkody nie ma konieczności wysiadania z kajaka, wprawny kajakarz ominie je bez kłopotu.


110,6

Maliki Górne - most

Gdy pojawiają się łąki oznacza to, że dopłynęliśmy do mostu w Malikach Górnych. Mostem biegnie piaszczysta droga, którą możemy idąc 500m na południe dojść do pobliskich jezior lub idąc na północ po 450 m dojść do miejscowości Maliki Górne. Jest tu sklep ogólnospożywczy.

Biwak możemy zrobić na łące zaraz za mostem po prawej lub lewej stronie. Swój pobyt należy zgłosić u właściciela gruntu. Mieszka w pierwszym gospodarstwie po prawej stronie rzeki. Należy iść drogą od mostu ok 200 m. Gospodarstwo znajduje się po lewej stronie. Można tu kupić świeże mleko i jaja. Płynąc dalej rzeka wije się wśród polnych wzgórz. Wysokie brzegi utrudniają wysiadanie. W nurcie brak trudnych przeszkód. Co chwila ładne polany idealne na popas.

109,6

ujście dopływu

Przerwę warto zrobić sobie na ładnej polanie przy wzgórzu widocznym po lewej stronie. Znakiem rozpoznawczym jest rząd wysokich topol rosnących na szczycie. Wprawdzie wysoki brzeg utrudnia wysiadnie, ale warto. Wspinaczkę na górę rekompensuje wspaniały widok na okolicę. Widać jezioro Czyżon i wieżę kościoła w Pogódkach. Płynąc dalej po 200 m z prawej strony pod mostkiem znajduje się ujście dopływu z jezior Czyżon, Wielkie i Struga, do jez. Czyżon 500 m. Do kolejnego mostu drogowego został nam 1 km.


108,6

Maliki Dolne - most

Most drogowy Maliki Dolne - Góra. Za mostem po lewej stronie znajduje się odpowiednia polana do wodowania kajaków.WI04

Trasa: 

Odległość: 

Przenoski: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

Most Maliki Dolne - Most Czysta Woda (Czarnocin)

16 km (4,5 h)

brak

Bardzo łatwa(*), w niektórych odcinakch łatwa(**) (krzaki, zwalone drzewa w nurcie),

Widoczne żeremia bobrowe, Kościoły w Pogódkach (ruiny i cmentarz)


OPIS TRASY: 108,6

Maliki Dolne -most

Most drogowy Maliki Dolne - Góra. Za mostem po lewej stronie znajduje się odpowiednia polana do wodowania kajaków. Od tego miejsca rzeka płynie powoli 2-3 km/h i jest dosyć szeroka 7-8m. Wije się meandrując wśród łąk i zagajników. Brzegi gdzieniegdzie porasta młoda olcha. Co chwila widać wpływające do rzeki kanały odwadniające okoliczne łąki.

108,0

Kładka drewniana

Dopływamy do drewnianej kładki umieszczonej na tyle wysoko, że można pod nią przepłynąć. Po kilkunastu minutach dopływamy do zwalonego w nurt rzeki drzewa, po chwili trafiamy na kolejne i wpływamy w małą gęstwinę nisko zawieszonych nad rzeką krzaków. Po prawej zaczyna się pagórkowaty teren łąk i pojednynczych drzew. W nurcie zaczynają się pojawiać wystające konary, które przy odrobinie wprawy można ominąć. Uważny obserwator po lewej stronie odnajdzie widoczne oznaki bytności bobrów w postaci żeremi i obgryzionych pni drzew.

106,1

Kładka metalowa

Przepływamy pod metalową kładką. Cały czas po prawej i lewej stronie łąki stanowiące idealne miejsca na postoje lub noclegi. Wśród zieleni przed dziobem kajaka można co jakiś czas wypatrzeć pojawiające się wieże kościołów w Pogódkach.


103,6

Pogódki Pole biwakowe

Już w samej miejscowości tuż przed kościołem po lewej stronie znajduje się niewielki urokliwe pole biwakowe. Znajdziecie tu miejsce na ognisko, ławki, WC. Do sklepu 400m. Właściciel mieszka niedaleko, na górce. W razie niepogody udostępnia miejsce w stodole.

103,4

Pogódki - most

Dopływamy do mostu drogowego pod którym znajduje się niewielkie bystrze. Niedogodne miejsce do wodowania kajaków znajduje się przed mostem po lewej stronie. Zaletą jest to, że wysiadamy w samym centrum wsi. Znacznie wygodniej popłynąć ok 300 m dalej i przy małej wpływającej rzeczce po lewej stronie na łące zrobić sobie przerwę. Stąd można udać się do pobliskich sklepów oraz zwiedzić ruiny kościoła ewangelickiego oraz otaczający je cmentarz. Zostawiając za sobą Pogódki, po kilkunastu minutach wpływamy w zalesione tereny. Rzeka na tym krótkim kilometrowym odcinku wygląda bardzo atrakcyjnie. Wypływamy z lasu i po prawej stronie na wzgórzach widzimy zabudowania gospodarcze. Oznacza to, że dopływamy do kolejnego mostu drogowego.

 101,2

Jaroszewy - most

Za mostem drogowym Pogódki - Jaroszewy zaraz po lewej stronie jest polana na której można zwodować kajaki lub zrobić sobie krótką przerwę. Od tego miejsca rzeka zaczyna płynąć szeroką doliną pełną łąk i znajdujacych się w oddali lasów. Brzegi rzeki na tym etapie wolne od drzew pozwalają w pełni delektować się pięknymi krajobrazami. W oddali po prawej widać zabudowania miejscowości Jaroszewy. Przez ok 4 km płyniemy wśród łąk na które w dowolnym momencie można wysiąść i zrobić sobie przerwę.


97,5

Polana

Gdy z prawej strony pojawiają się sosnowe lasy można zacząć się rozglądać za miejscami na nocelg, których tu nie brakuje. Znajdujemy się na wysokości Jaroszew. Do miejscowości polnymi drogami mamy ok. 1 km. Po kilkuset metrach wpływamy na niegościnne podmokłe tereny. Ten bagienny kawałek jest ostoją dzikiego ptactwa i zwierząt. Płyniemy wśród trzcinowisk. Rzeka wije się, a brzegi są podmokłe. Ok kilometr przed Wietcisą leży w nurcie zwalone drzewo.


93,5

Wietcisa

Kończą się tereny bagienne a po lewej stronie do Wierzycy wpływa Wietcisa stanowiąca szlak kajakowy długości 25 km od wsi Lubieszyn. Zostało już kilkaset metrów do kolejnego mostu.


93,0

Czysta Woda - most

Dopływamy do mostu drogowego Skarszewy - Czarnocin. Za mostem po lewej stronie znajduje się gospodarstwo rolne z ładną polaną na której po uzgodnieniu z właścicielem można wodować kajaki lub rozbić biwak.


WI05

Trasa: 

Odległość: 

Przenoski: 


Trudność: 

Atrakcje: 

 

Most Czysta Woda (Czarnocin) - Starogard Stanica ZHP

23 km (5-7 h)

2 przenoski na budowlach hydrotechnicznych (Czarnocińskie Piece, Nowa Wieś)

łatwa(**), w niektórych odcinakch średnia(***) (bystrza, krzaki, zwalone drzewa w nurcie i kamienie),

Elektrownia wodna w Czarnocińskich Piecach z 1906r. Można zwiedzić po uzgodnieniu z obsługą.


OPIS TRASY: 93,0

Czysta Woda - most

Za mostem po lewej stronie znajduje się gospodarstwo rolne z ładną polaną na której po uzgodnieniu z właścicielem można wodować kajaki lub rozbić biwak.

Od tego momentu rzeka płynie leniwie, szerokim na 12 m korytem, wokoło pagórkowaty teren pokrywają łaki, pola i gdzieniegdzie w oddali lasy. Po ok. 1 kilometrze wpływamy w teren zalesiony. Nurt wyraźnie przyspiesza, a w rzece zaczynają się pojawiać różnej wielkości kamienie. Po 500 m natrafiamy na pierwsza przeszkodę w postaci zwalonego drzewa. Można przepłynąć bez wysiadania z kajaka. Wpływamy w stary las. Rzeka wije się. Z jednej strony wysoki brzeg z drugiej bagnisty i błotny, porośnięty wysoka pokrzywą. W nurcie pojawiają się wystające pnie, które manewrując można ominąć. Jest to przepiękny dziki odcinek.

Po 700 m natrafiamy na pierwszą trudną przeszkodę. Zwalone drzewa zmuszają nas do opuszczenia kajaka. Na przeszkodę należy zdecydowanie napłynąć z prawej strony i przejść górą po zwalonej brzozie, przepychając kajak. Po kolejnych 700 m dopływam,y do kolejnej zwałki. Stare duże pnie w nurcie można przepłynąc bez wysiadania, zdecydowanie napływając na dziurę pomiędzy kłodami po środku rzeki.

Za przeszkodą rzeka zaczyna zwalniać. Płynie leniwie wsród lasu. Po prawej i lewej stronie zaczynają się pojawiać trzcinowiska. To znak, że dopływamy do elektrowni w Czarnocińskich Piecach.

 

89,9

Elektrownia - Czarnocińskie Piece

Przed samą elektrownią rozlewisko. Przybijamy na polanie po prawej stronie, zaraz przy elektrowni. Aby wejść na teren i zwiedzić elektrownię, należy zadzwonić dzwonkiem przy bramce i poczekać na obsługę. Na polanie po uzgodnieniu z obsługą można rozbić biwak. Aby płynąć dalej należy przenieść ok. 50m prawą stroną  kajaki i zwodować zaraz za urządzeniami. Miejsce oczywiście nie przystosowane, ale niezbyt uciążliwe. Od tego momentu rzeka ponownie przyspiesza. W nurcie spotykamy kamienie i stare pnie,  wysokie brzegi porośnięte starym liściastym drzewostanem. Po 500m dopływamy do starego wiaduktu kolejowego.

89,5

Wiadukt kolejowy

Pozostałości mostu służą teraz jako ścianka wspinaczkowa. Kilkadziesiąt metrów dalej rzadko spotykany już dziś bród, którym można przedostać się przez rzekę. Co chwila natrafiamy na bystrza, rzeka płynie szybko, wokoło otaczas nas zieleń, gałęzie wielkich drzew zwisają nisko nad nurtem, brzeg niesdostępny i dziki, rzeka płynie szerokim korytem, jest płytko i kamieniście. Od czasu do czasu w nurcie napotykamy wystające pnie.


88,4

Gospodarstwo Bączek

Po prawej stronie widać zabudowania gospodarcze. Można przycumować kajak do porastających brzeg olch i wyjść na ładną łączkę. Wokoło lasy i pola. Po uzgodnieniu z gospodarzem można rozbić namioty. Do najbliższego sklepu w Bączku ok 1,5 km.

88,0

Zapowiednik - most

Płynąc dalej po ok 300m mijamy most drogowy w Zapowiedniku. Pod mostem kamienne bystrze. Rzeka znowu płynie przez dzikie urokliwe tereny. Można spotkać kaczki, łabędzie, dzięcioły, sarny lub dziki. Czasem jeśli mamy szczęście zobaczymy zimorodka. Nurt pełen przeszkód, które przy posiadaniu średnich umiejętności kajakarskich możemy bezpiecznie ominąć.


85,6

Bączek - most

Dopływamy do mostu. Zaraz za mostem  jest wypłycenie rzeki i bystrze. Należy płynąć po lewej stronie. Za bystrzem ładna polana. Idealne miejce na na nocleg. Niestety do września należy do placu budowy i moga być trudności z rozbiciem namiotów. 300m  dalej rzeka znowu sprawdza nasze umiejętności. Nurt jest tu pełen zwalonych drzew. To dosyć trudny odcinek. W zależności od poziomu rzeki niektóre przeszkody wymagają wyjścia z kajaka, inne można przepłynąć. Chwilami rzeka pozwala nam odetchnąć, by za moment zaskoczyć nową partią przeszkód. Tak już będzie przez następne 6 km. Gdy przepłyniemy nad zieloną rurą biegnącą w poprzek rzeki oznacza, że zostało nam 25 min do Kręgskiego Młyna.


78,9

Kręgski Młyn

- most

Przed mostem po prawej stronie widzimy małą zatoczkę z pomostem. To gospodarstwo agroturystyczne Kręgski Młyn (www.kremlyn.pl). Można tu zjeść, przenocować w pokojach (ceny od 30 zł) lub rozstawić namioty. Sympatyczny właściciel pozwala rozpalić ognisko. Rzeka za mostem zwalnia. Po prawej przy dużym kamieniu polanka. Teren również należy do agroturystyki Kręgski Młyn. To tu można po uzgodnieniu z właścicielem rozbić namioty lub rozpalić ognisko. Są tu także stawy w których można łowić ryby.

78,6

Wiadukt kolejowy

Płynąc dalej, po 300m dopływamy do nieczynnego wiaduktu kolejowego, który służy jako ścianka wspinaczkowa. Rzeka zamienia się w rozlewisko. Konieczność wiosłowania rekompensują widoki. Dzikie ptactwo, drzewa rosnące po środku rozlewiska, tworzą niezapomniany klimat. Płyniemy tak przez najbliższe 3 km.


75,4

Elektrownia -

Nowa Wieś

Dopływamy do nowo wybudowanej bezobsługowej elektrowni w Nowej Wsi. Oczywiście standardowo nikt wydając pozwolenie na wybudowanie takiego obiektu na rzece nie wymaga od właściela przygotowania przenosek. Kajaki należy przenieść ok 120m wydeptaną ścieżką z prawej strony elektrowni. Zanim rozpoczniemy przenoszenie warto wcześniej zapoznać się z terenem. Kajaki wodujemy pod mostem kolejowym. Pozostało nam 4 km do Starogardu. 100m za  wiaduktem po prawej stronie ujście rzeki Piesienicy - szlaku kajakowego o długości 17 km od jez. Niedackiego, dostępnego na całej długości jedynie przy bardzo wysokim stanie wody. Po chwili po prawej pojawiają się zabudowania Nowej Wsi. Rzeka płynie wśród starych drzew, których gałęzie zwisaja nisko nad nurtem. Wpływamy do Starogardu. Widać budynki. Mijamy mały mostek, potem po 400m  most drogowy i jesteśmy w parku. Pozostało 500m i gdy rzeka skręca w prawo dopływamy do stanicy harcerskiej 


70,2

Starogard - Stanica ZHP

Wodujemy kajaki po lewej stronie przy stanicy. Możliwość rozbicia namiotów, ogniska.WI06a

Trasa: 

Odległość: 

Przenoski: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

Starogard Stanica ZHP - Grodzisko Owidz

6 km (1,5 h)

1 przenoska (50m) na jazie w centrum Starogardu

bardzo łatwa(*), w 2 miejscach łatwa(**), bystrze, 0,5 m jaz przy młynach, jedno drzewo w nurcie,

Mury i baszty dawnego Starogardu, ruiny młynów, mały jaz, jedno zwalone drzewo, Grodzisko Owidz, Elektrownia wodna w Owidzu. Można zwiedzić po uzgodnieniu z obsługą.OPIS TRASY: 70,2

Starogard - Stanica ZHP

Wodujemy kajaki na terenie stanicy harcerskiej.

 


70,1

Kładka dla pieszych

Płyniemy pod wąską kładką. Po lewej zaczyna się Park miejski. Opływamy go zataczając szeroki łuk. Z prawej na wysokiej skarpie widać zabudowania. kolejowego.69,7

Kładka dla pieszych

Mijamy kolejną kładkę, tym razem większą. Po prawej widać mury miejskie i kościół św. Mateusza. Zaraz za kościołem rzeka rozwidla się na stare koryto z jazem, które płynie prosto i kanał skręcający w prawo. Na rozwidleniu po prawej stronie znajduje się bar w którym można przycumować kajaki i chwilę odpocząć. Jeśli chcemy chwilkę pozwiedzać Starogard z kajaka możemy wpłynąć w kanał. Dopłyniemy nim do Młynów, oglądając po drodze Baszty miejskie, resztki murów, pałac Wichertów oraz same młyny. Niestety kanał kończy się i woda wpływa do małej  elektrowni. Musimy zawrócić. Czeka nas ok 500 m podróż od prąd, czasem bardzo silny.


69,3

Przenoska -Jaz

Na rozwidleniu po lewej stronie znajduje się miejsce wyciągania kajaków. Czeka nas 50m przenoska. W oznaczonym miejscu znajduje się bramka przez która możemy przenieść kajaki. Następnie przenosimy je przez ulicę i schodzimy bulwarem Diepholz w dół do miejsca wodowania kajaków. Znosimy kajaki po wąskiej betonowej ścieżce. W tym miejscu szczególnie latem często brakuje wody, więc trzeba kawałek przeciągnąć kajaki po płyciźnie.68,8

Most drogowy, ruiny młynów

Płyniemy dalej i łukiem omijamy tereny Starogardzkiego OSiRu, gdzie znajdują się boiska, ścianka wspinaczkowa, korty tenisowe, hale sportowe, hotel. Dopływamy do kolejnego mostu drogowego. Pod mostem znajduje się bystrze. Po prawej widać zabudowania młynów. Przed nami małe niebezpieczeństwo. Na wysokości czerwonego budynku znajduje się 0,5m uskok wodny. Jest prawie niewidoczny i możemy go zauważyć dopiero w ostatniej chwili. Najbezpieczniejszym sposobem na jego pokonanie jest rozpędzić się i przepłynąć po nim jak najszybciej. Wolne napłyniecie na przeszkodę grozi wywrotką. Jeśli zjedziemy dziobem poniżej  jazu, a rufa zostanie nam na górze kajak straci równowagę i kąpiel murowana. Zaraz za jazem rzeka łączy się z kanałem przepływającym pod młynami. Warto w niego wpłynąć i obejrzeć sobie z wody ruiny młynów. Płyniemy dalej.

67,7

Most drogowy

Po kilkuset metrach dopływamy do nowo wybudowanego mostu. Górą biegnie obwodnica Starogardzka. Zaraz za mostem drugi - kolejowy. Brzegi rzeki porastają krzaki i trzeba chwilę pomanewrować. Powoli wypływamy ze Starogardu.


66,7

Dopływ - Styna

Po prawej rzeka opływa  oczyszczalnię miejską, po lewej znajdują się  ogródki działkowe. Po chwili z lewej strony pojawia się malutki dopływ. Rzeka na tym odcinku jest prosta i bez przeszkód. Płynie wśród płaskiego terenu łąk i krzaków. Brzegi porastają olchy.


65,4

Zwalone drzewo

Po lewej teren podnosi się i zamienia w wysoką skarpę porośniętą starodrzewem. Prawa strona to łąki i pola. W nurcie pojawia się jedyna przeszkoda na tym odcinku. Zwalone w poprzek drzewo  przy wysokim stanie wody jest możliwe do pokonania górą. Latem może się okazać, że trzeba będzie przenieść kajak.


64,2

Grodzisko Owidz - Most

Dopływamy do mostu drogowego Starogard – Kolincz. Zaraz za mostem po prawej zaczyna się teren Grodziska Owidz (www.owidz.pl) Niedługo powstanie tu przystań kajakowa. Tu możemy zakończyć nasz spływ. W Owidzu warto zatrzymać się na dłużej.  Można zwiedzić wczesno średniowieczny gród, kupić pamiątki w sklepie, zjeść pyszne lokalne dania w restauracji, przenocować na polu biwakowym lub w pokojach hotelowych. Jeśli decydujemy się na dalszą podróż płyniemy jeszcze 300 m i dopływamy do elektrowni Owidz.

63,7


 WI06b

Trasa: 

Odległość: 

Przenoski: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

Grodzisko Owidz - Klonówka

17 km (5-6 h)

3 przenoski Elektrownia Owidz, Kolincki Młyn, Elektrownia Klonówka

średnia(**), drzewa w nurcie, bystrza, 

Stare Elektrownie wodne w Owidzu i Kolinczu. Można zwiedzić po uzgodnieniu z obsługą, dziki naturalny charakter rzeki.OPIS TRASY: 63,7

Elektrownia Owidz

Kajaki wynosimy zaraz za grodziskiem na cyplu po prawej stronie. Przenosimy kajaki na drugą stronę elektrowni i za budynkiem wodujemy. Rzeka płynie przez chwilę prosto. Po 300m w lewej wpada mały dopływ. Zaraz za nim rozpoczyna się dosyć trudny, ale urokliwy odcinek. Szybki nurt, sporo zwalonych drzew i konarów w nurcie. Co 10 -20 m jakaś przeszkoda.61,0

Kładka dla pieszych

Mijamy stare resztki drewnianego mostu. Uwaga na prawie niewidoczne druty wychodzące z wody. Od tego momentu rzeka uspokaja się, znikoma ilość przeszkód. Wokoło mnóstwo zieleni, lewy brzeg porasta wysoka pokrzywa i pola.58,8

Most - Barchnowy

Dopływamy do miejscowości Barchnowy. Mijamy nowy betonowy most. Od tego momentu rzeka zwęża się i  zaczyna płynąć szybciej przez otwarte tereny wijąc się bardzo mocno wśród wzgórz pokrytych polami i łąkami. W nurcie niewiele przeszkód. Brzeg porastają wierzby. Co jakiś czas widać w oddali zabudowania. Wpływamy w tereny zalesione. Po prawej zaczyna się płot – to teren leśnych upraw. Co jakiś czas przeszkody w postaci zwalonych drzew zmuszają nas do manewrowania. Stare dęby, sosny i buki porastające wysokie brzegi nadają dzikiego klimatu. Nie jest problemem spotkać tu sarny, kuny czy zimorodki.


51,5

Kolincki Młyn - przenoska

Rzeka zaczyna zwalniać, a brzegi porastać trzcina i szuwary. To niewątpliwy znak, że zbliżamy się do elektrowni Kolincki Młyn. Rozpoczyna się rozlewisko. Jeśli chcemy zakończyć tu spływ cumujemy po lewej stronie elektrowni. Jeśli zamierzamy płynąć dalej przybijamy z prawej i przenosimy kajaki za elektrownię. Po kontakcie z obsługą elektrowni możliwość zwiedzenia urządzeń. Za elektrownią rozpoczyna się jeden z piękniejszych odcinków Wierzycy. Rzeka płynie chwilami bardzo szybko wśród wielkich buków, kasztanowców i dębów. Stare ogromne drzewa należące kiedyś do dworskiego parku w Klonówce stwarzają niesamowity klimat. Opływamy miejscowość Klonówka. W nurcie sporo zwalonych drzew, jednak ze względu na nowo wybudowaną elektrownię nurt płynie już powoli.48,4

Klonówka Elektrownia -przenoska

Rzeka zaczyna zwalniać i delikatne rozlewisko sygnalizuje, że dopłynęliśmy do elektrowni. Mijamy most drogowy i parkujemy kajaki po lewej stronie rozlewiska. Przenosimy kajaki wokół elektrowni oznaczoną trasą i wodujemy na polanie za elektrownią. Do pola biwakowego znajdującego się po lewej mamy ok 150m.WI07

Trasa: 

Odległość: 

Przenoski: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

Klonówka - Pelplin

18 km (5-6 h)

1 przenoska (30m) na jazie w centrum Pelplina,

 łatwa(**), czasem średnia(**), bystrza, drzewa w nurcie, bystrza ze zwałkami,

"Diabelski kamień" w nurcie rzeki, atrakcje historyczne Pelplina.OPIS TRASY: 46,7

Elektrownia Klonówka

Wodujemy kajaki za elektrownią. Brzeg niezbyt przyjazny, zarośnięty i wysoki.46,5

Pole biwakowe

Płyniemy ok 150m i po lewej stronie znajduje się pole biwakowe. Wyjście utrudnia wysoki brzeg. Na miejscu wiata, miejsce na ognisko, ławki. Do właściciela pola ok. 200 m drogą gruntową w prawo. Mieszka w pierwszym gospodarstwie po lewej stronie. Do najbliższej miejscowości Klonówka idziemy w lewo w stronę elektrowni i po dojściu do drogi asfaltowej skręcamy w lewo. Do miejscowości mamy ok 1,5 km. Znajdziemy tam sklep.

Odcinek rzeki pomiędzy Klonówką, a autostradą A1 nie jest zbyt łatwy. Sporo tu powalonych pni w nurcie, rzeka płynie wartko. Piękny, ale wymagający odcinek rzeki.


45,0

Most - drogowy A1

Rzeka się na chwilę uspokaja - na tym odcinku Wierzyca została uregulowana. Najpierw płyniemy wzdłuż drogi, potem przepływamy po mostem i za chwilę ponownie wpływamy w tereny zalesione.

Rzeka wije się płynąc wśród pól, łąk i lasów. Z reguły lasy są po lewej a pola i łąki po prawej. Wysokie piaszczyste brzegi utrudniają wysiadanie.


42,0

Most - drogowy

Dopływamy do starego betonowego mostu, którym biegnie gruntowa droga prowadząca do miejscowości Rajkowski Młyn. Za mostem lub wręcz pod nim, po prawej można przycumować i wyjść z kajaka. Przy moście jest ładna polanka i miejsce na popas. W tym miejscu także można zakończyć spływ.


40,7

Dopływ - Węgiermuca

Płynąc dalej po ok 700m z prawej strony wody Wierzycy zostają zasilone przez jej dopływ – rzeczkę Węgiermucę


32,0

Diabelski kamień

Po lewej w nurcie widać sporej wielkości głaz zwany Diabelskim Kamieniem. Według podania diabeł niósł go, by zniszczyć katedrę w Pelplinie, ale nie zdążył tego zrobić przed porannym biciem dzwonów i upuścił głaz do rzeki.


30,3

Most - drogowy

Przepływamy pod sporej wielkości betonowym mostem, którą biegnie obwodnica Pelplina


30,0

Most drewniany

Po 300 m dopływamy do drewnianego mostu, niezbyt wysoki, więc przepływać pod nim należy ostrożnie. Zaraz po prawej znajduje się miejsce gdzie można przycumować kajak. Na małej polance stoi betonowy stół do ping-ponga. Tu można zakończyć spływ. Płynąc dalej wpływamy na teren miasta.


29,5

Rozwidlenie

Dopływamy do rozwidlenia rzeki, trzymamy się prawej odnogi.


29,4

Jaz - przenoska

Przed nami betonowa konstrukcja jazu. Przybijamy po prawej stronie i przenosimy kajaki ścieżką ok 30 m. Wodujemy zaraz za jazem.


29,2

Most - drogowy

Po 200 m przepływamy pod mostem drogowym. Jesteśmy w centrum Pelplina. Płyniemy jeszcze ze 200m opływając półwysep i na jego końcu po lewej mamy możliwość przycumowania kajaków. Tu można zostawić sprzęt i zwiedzić to piękne miasteczko.


29,0

Pole biwakowe

W tym miejscu także znajduje się najdroższe na rzece pole biwakowe należące do Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej. Centrum dysponuje również miejscami hotelowymi. Więcej informacji na stronie: http://www.informacja.pelplin.comWI08

Trasa: 

Odległość: 

Przenoski: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

Pelplin - Gniew

29 km (9 h)

2 przenoski Elektrownia Stocki Młyn, Elektrownia Brodzkie Młyny,

 łatwa(*), bystrza pod mostem w drogowymi i kolejowym w Pelplinie,na trasie duże drzewa w poprzek rzeki,

budowla hydrotechniczna w Brodzkich Młynach, zamek w Gniewie, Wisła.OPIS TRASY: 29,0

Pelplin

W centrum miejscowości przed jazem wyciągamy kajaki z prawej strony i przenosimy wydeptaną ścieżką ok 30 m. Wodujemy je na rozlewisku za tamą. Po chwili płyniemy pod mostem drogowym i płynąc wśród wysokich drzew opływamy półwysep na którym znajduje się pole biwakowe Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej. Na samym końcu półwyspu po lewej znajduje się miejsce wyciągania kajaków. Po prawej widać zabudowania i kościół.29,0

Kładka dla pieszych

Płynąc dale mijamy ładną betonową kładkę, prowadzącą do pałacu biskupiego.28,7

Most drogowy

Po chwili dopływamy do mostu drogowego. Pod nim bystrze. Od tego miejsca rzeka zaczyna płynąć wartkim nurtem. W nim niewielka ilość drzew i gałęzi. Na tym odcinku rzeka płynie szybko, wokoło wysokie drzewa, a wśród nich widać budynki Pelplina. Powoli wypływamy z miejscowości Rzekę zaczynają otaczać pola i łąki.


27,5

Wiadukt kolejowy

Mijamy metalową kładkę dla pieszych, a za nią wiadukt kolejowy z bardzo szybkim bystrzem. Można przepłynąć pod dowolnym przęsłem. Uwaga na wystający pień po środku rzeki. Należy go ominąć. Rzeka płynie wartko, a w nurcie zaczynają się pojawiać pojedyncze łatwe do ominięcia drzewa. Przez następne kilka kilometrów trasa łatwa bez przeszkód. Na wysokości miejscowości Janiszewko po lewej pojawiają się farmy wiatraków.20,0

Elektrownia Stocki Młyn

Na 3 kilometry przed Stockim Młynem wpływamy w tereny zalesione. Rzeka nabiera bardziej dzikiego klimatu, brzegi porasta różnorodny las, Sosny, buki, dęby, świerki, brzozy. W nurcie też sporo zwalonych drzew. Bez kłopotu można je jednak omijać. Tylko w dwóch miejscach dwa duże drzewa zwalone w poprzek rzeki mogą stanowić kłopot. Płynąc kajakiem dwuosobowym prawdopodobnie będzie trzeba z niego wysiąść i przerzucić sprzęt ręcznie. Rzeka jednak płynie już  powoli więc nie ma niebezpieczeństwa kąpieli. Po chwili pojawiają się zabudowania i małę rozlewisko. Dopłynęliśmy do Stockiego Młyna


11,8

Most drogowy

Dopływamy do mostu drogowego w Brodach Pomorskich


11,0

Pole Biwakowe

Po ok kilometrze dopływamy do Leśniczówki Brody. Do położonego przy leśniczówce dobrze wyposażonego pola biwakowego mamy jednak ok 50 m. Są duże wiaty, miejsce na ognisko, stoły i ławki.


6,2

Wiadukt kolejowy

Przepływamy pod wiaduktem kolejowym , którym biegnie nieczynna już linia kolejowa.


5,8

Elektrownia Brodzkie Młyny

Dopływamy do elektrowni Brodzkie Młyny. Kajaki przenosimy prawą stroną, idąc przez ulicę. Znajdziemy tu też dogodne miejsce postoju.


1,4

Most drogowy

Przepływamy pod mostem drogowym ( droga krajowa 91), pod którym znajduje się małe bystrze. Naszym oczom ukazuje się panorama miasta Gniew. Widzimy zamek i zabudowania.


1,0

Mostek drewniany

Przepływamy pod drewnianym mostkiem. Otaczają nas podmokłe łąki i pola.


0,0

Wisła, Gniew

Wpływamy na Wisłę. Trzymając się lewego brzegu dopływamy do miejsca przeprawy promowej. Tu możemy wyciągnąć kajaki. Możemy też wpłynąć w znajdujący się nieopodal kanał i dopłynąć nim pod sam zamek. Tam w hotelu znajdziemy miejsce noclegowe.
W01

Trasa: 

Odległość: 

Przenoski: 

Trudność: 

Atrakcje: 

 

Gniew - Tczew

34 km (4 h)

bez przenosek,

 łatwa(*), trudna(***) - gdy wieje mocny wiatr

zamek w Gniewie, dopływ Nogatu i śluza w Białej Górze,OPIS TRASY: 00,0

Gniew

Spływ rozpoczynamy u podnuża zamku, w miejscu przeprawy promowej. Rzeka ma tu szerokość ok 400m, nurt płynie z szybkością ok 7 km/h. Ze względów bezpieczeństwa warto trzymać się blisko któregoś z brzegów. Jedynym niebezpieczeństwem jakie może nas spotkać na rzece to płynące kłody i sporej wielkości wiry wodne. Warty uwagi jest wpływ rzeki Nogat. Kipiel wodna w tym miejscu robi wrażenie.34,0

Tczew

W Tczewie można przycumować kajaki w przystani kajakowej lub położonej dalej przystani jachtowej.
NIE ZAWSZE JEST LEKKO


Mimo iż Wierzyca nie należy do trudnych rzek, bywają na spływach takie chwile, że trzeba ostro powalczyć. Zobaczcie zresztą sami, co wyprawiają spływowicze, gdy dopadnie ich trudna sytuacja :P.